پارکینگ هومر

هوشمند، در تمامی جزئیات

اجزای پارکینگ هوشمند هومر

سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند هومر مبتنی بر فناوری برد بلند RFID برای پارکینگ‌های خصوصی که خودروهای ثابتی در آن‌ها رفت و آمد دارند (پارکینگ‌هایی نظیر مجتمع‌های مسکونی، ارگان‌ها، سازمان‌ها و کارخانجات)، راهکاری بسیار کاربردی با عملکردی فوق‌العاده و قابلیت اطمینان بالا در کنترل تردد است. این قابلیت ناشی از نرخ و سرعت تشخیص بسیار بالای تگ‌های غیرفعال برد بلند UHF در شرایط مختلف مانند عدم وجود دید مستقیم بین آنتن و تگ نصب شده روی شیشه، شرایط آب و هوایی، ساعت‌های شبانه‌روز و غیره است؛ که به میزان زیادی وابسته به رعایت تمامی نکات ضروری در نصب اجزای مختلف در پیکره‌بندی سیستم است.

سیستم آنلاین مدیریت پارکینگ هوشمند هومر شامل دو بخش اصلی سخت‌افزار و نرم‌افزار است که در اینجا تشریح شده است:

اجزای اصلی سیستم پارکینگ RFID شامل ریدر RFID، دستگاه کنترل تردد، و کامپیوتر (که در معابر ورود و خروج پارکینگ نصب می‌شوند) و تگ‌هایی است که بر روی شیشه جلوی خودروها نصب می‌شوند. توضیحات تکمیلی هریک از این اجزاء مورد استفاده در سیستم مدیریت پارکینگ هومر در بخش‌های مربوط به هرکدام آورده شده است. در اینجا به نحوه ارتباط کلی این سخت‌افزارها با یکدیگر اشاره می‌کنیم.

 • ریدر-آنتن برد بلند RFID با انتشار امواج رادیویی، تگ‌هایی که در محدودۀ کاری آن باشد را شناسایی کرده و اطلاعات آن‌ها را می‌خواند.
 • اطلاعات دریافتی از طریق پورت‌های ارتباطی ریدر RFID، شامل Wiegand، RS-485 و یا RS-232 به کنترلر، که هستۀ اصلی سیستم کنترل تردد است فرستاده می‌شود.
 • کنترلر با اتصال به کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش کرده و درصورت مجاز بودن تگ خوانده شده، فرمان باز شدن راهبند را از طریق رله‌های خروجی خود صادر می‌کند.
 • در هر لحظۀ تردد، گزارش تردد انجام شده به سرورهای هومر رسیده تا در پنل مدیریتی پارکینگ مجموعه نمایش داده شود.

لازم به ذکر است که تیم هومر، کنترلری را طراحی و تولید کرده است که نیاز به استفاده از کامپیوتر در مجموعۀ سیستم کنترل تردد را حذف می‌کند. این کنترلر خود توانایی اتصال به اینترنت و ارتباط با سرورهای هومر را دارد، و در نتیجه عملکرد آنلاین را به‌صورت کامل دارد. در عین حال با داشتن حافظۀ داخلی و امکان برنامه‌ریزی آن، امکان کار بصورت آفلاین در مواقع نبود یا قطع اینترنت را نیز دارا است.

نرم‌افزارهای توسعه یافته در مجموعۀ سرویس پارکینگ RFID هومر شامل موارد زیر است:

نرم‌افزار پارکینگ هومرماژول ثبت مهماننرم‌افزار ویژه نگهبان Homer-Keeper

هستۀ اصلی ارتباطی سیستم مدیریت پارکینگ هومر این بخش است. این نرم‌افزار با برقراری ارتباط با کنترلر، امکان کنترل اجزای پارکینگ را به کاربر می‌دهد. بعلاوه، این ماژول ارتباط بین کنترلر و سرورهای هومر را مدیریت می‌کند، به این معنی که از یک طرف اطلاعات دریافتی از کنترلر را، که شامل گزارش تگ‌های خوانده شده و ترددهای انجام گرفته است، به وب-سرویس هومر فرستاده و همچنین از طرف دیگر، اطلاعات دریافتی از مدیریت مجموعه را از طریق وب-سرویس بر کنترلر اِعمال می‌کند؛ شامل بروزرسانی تگ‌های مجاز و غیرمجاز، امکان کنترل آنلاین دستگاه کنترل تردد و …

با استفاده از این ماژول امکان ثبت خودروهای مهمان ورودی به مجموعۀ پارکینگ میسر می‌باشد. رابط کاربری ساده و آسان و استفاده از ابزارهای کاربردی این بخش، از دلایل اصلی عملکرد موفق آن در پروژه‌های انجام یافته است. همچنین، این ماژول امکان انطباق با انواع سیستم‌های مورد استفاده در پارکینگ‌های عمومی را، بنابر نیازهای خاص مشتری، داراست. این سیستم‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • سیستم‌های پلاک‌خوان جهت خواندن خودکار شماره پلاک خودروهای مهمان،
 • انواع کارت‌ها و کارت‌خوان‌های فرکانس پائین (LF) و فرکانس بالا (HF) برای دادن به خودروهای مهمان و گرفتن از آن‌ها در هنگام خروج
 • محاسبۀ هزینۀ پارکینگ بر اساس نرخ تعریفی در سیستم برای خودروهای مهمان

این نرم‌افزار قابل نصب بر روی انواع سیستم‌های موبایل اندروید است. با استفاده از این نرم‌افزار، نگهبانان مجموعه قادر خواهند بود با وارد کردن شماره پلاک خودروهای موجود در پارکینگ و یا هرگونه علامت شناسایی دیگر (مانند برچسب بارکد شناسایی) اطلاعاتی شامل موارد زیر را مشاهده کنند (انتخاب هریک از موارد قابل مشاهده بستگی به نظر مدیریت مجموعه دارد):

 • محل‌های پارک مجاز خودرو
 • مشخصات صاحب خودرو
 • لیست آخرین ترددهای خودرو در پارکینگ مجموعه

لازم به ذکر است که از آنجایی که اطلاعات ثبت شده در اجزای مختلف سیستم نرم‌افزاری هومر به‌صورت آنلاین می‌باشد، در نرم‌افزار ویژه نگهبان هومر امکان بررسی اطلاعات ثبت شده مربوط به خودروهای مهمان نیز توسط نگهبانان مجموعه وجود دارد.

تگ
عملکرد قابلیت شناسایی خودرو تا 10 متر
مقاوم در برابر گرمای نور آفتاب و سرما
امنیت دارای کد یکتای غیرقابل کپی‌برداری و جعل برای شناسایی
غیرقابل جابجایی (مخدوش‌شونده در صورت اقدام برای جداسازی از شیشه)
ریدر آنتن RFID
عملکرد سرعت و دقت تشخیص تگ بالا
مقاوم در برابر گرد و غبار و آب (IP54) و قابلیت نصب در فضای باز
کنترلر
پورت‌های ورودی ریدر امکان اتصال به 4 ریدر ورودی
پورت‌های خروجی دارای 4 رله خروجی درب
عملکرد امکان اتصال به انواع درب‌بازکن‌ها (جک، راهبند، درب کرکره‌ای)
عملکرد موازی پورت‌های ورودی و خروجی
قابلیت کار در دو حالت آنلاین و آفلاین
امکان تنظیم زمان‌بندی‌های مختلف کاری

اجزای سخت‌افزاری سیستم

در این قسمت، برخی از سخت‌افزارهای مورد استفاده در سیستم پارکینگ هوشمند هومر را مشاهده می‌کنید. با کلیک روی هر یک از اجزا، می‌توانید اطلاعات بیشتری راجع به آن به دست آورید.

ویژگی‌های نرم‌افزار آنلاین مدیریت پارکینگ هوشمند هومر

یکی از مشخصه‌های اصلی سیستم کنترل تردد هومر، آنلاین بودن آن است که با دارا بودن ویژگی‌های زیر باعث افزایش دقت و امنیت عملکرد سیستم پارکینگ مجموعۀ استفاده کننده می‌شود:

 • عملکرد خودکار سیستم راهبند در مقابل خودروهای مجاز و غیرمجاز تعیین شده توسط مدیریت مجموعه
 • ثبت خودکار اطلاعات خودروهای ورودی و خروجی در سیستم مدیریتی پارکینگ
 • ارائۀ انواع گزارش‌های بروز از وضعیت پارکینگ به‌صورت اینترنتی به مدیریت مجموعه (پنل مدیریتی در وبسایت هومر و یا اپلیکیشن هومر در تلفن همراه)
 • امکان اِعمال هرگونه کنترل بر روی ورود و خروج خودروهای دارای برچسب توسط مدیر از طریق اینترنت، از هرکجا و در هر زمان؛ برای مثال، ممانعت از تردد خودروی واحدهای بدهکار و یا ایجاد محدودیت در ظرفیت خودروهای ورودی از هر واحد
 • تحلیل از وضعیت پارکینگ و نحوه استفاده از آن، ساعت‌ها و روزهای پر رفت و آمد، زمان متوسط توقف خودروها در پارکینگ، و …
 • اطلاع دقیق کاربران پارکینگ از ظرفیت خالی پارکینگ در اپلیکیشن هومر
 • ارائۀ انواع گزارش‌ها از وضعیت تردد خودروی هریک از کاربران پارکینگ در پنل کاربری آن‌ها در وبسایت یا اپلیکیشن هومر
 • امکان قفل هوشمند خودرو توسط ساکنین در داخل پارکینگ از طریق اپلیکیشن هومر
 • امکان تعیین اعتبار برای کاربران پارکینگ به‌منظور استفاده از پارکینگ در نرم‌افزار هومر توسط مدیریت مجموعه
 • امکان پرداخت وجه اعتبار پارکینگ از طریق نرم‌افزار هومر در تلفن همراه ساکنین
 • ثبت تردد خودروهای مهمان به‌صورت نیمه‌خودکار (با استفاده از ماژول پلاک‌خوان) و یا تمام دستی
 • امکان بررسی خودروهای پارک شده در پارکینگ در نرم‌افزار ویژه نگهبان (خودروهای ساکنین و مهمانان)